Gwoździe pierścieniowe

Gwoździe pierścieniowe
norma

Materiał: stal
Powłoka: ocynk
Zakres: od 25 do 160 mm

Opis produktu

Gwoździe pierścieniowe

Przy pracach z drewnem gwoździe pierścieniowe są często wykorzystywanym łącznikiem elementów. Trzon gwoździ pierścieniowych podczas walcowania zyskuje swój charakterystyczny wygląd, który zapewnia mocniejsze łączenie z drewnem. Pierścienie stawiają opór drewnianym włóknom, zapobiegając ich łatwemu wyrywaniu.

Grupa gwoździ walcowanych

Wśród gwoździ budowlanych szczególną grupą są gwoździe walcowane. Ich charakterystyczny gładki trzpień pozwala na stabilniejsze mocowanie, przez co są one wykorzystywane przy wymagających konstrukcjach, od których wymaga się znacznej stabilności. Ze względu na ich specjalistyczne przeznaczenie wymaga się wysokiej jakości materiałów przeznaczonych do wykonania tego typu gwoździ, najczęściej spotykanym jest najwyższej klasy stalowy drut. Chociaż trzpień gwoździ walcowanych jest gładki, posiada różne formy, odmienny sposób kształtowania. W ten sposób ta grupa gwoździ jest łatwa do odróżnienia, a odmienność w wyglądzie trzpienia gwoździ walcowanych pozwala na ich dalszy podział. Podstawowym i powszechnie znanym jest klasyfikacja na gwoździe pierścieniowe i gwoździe spiralne. Pierwszy i drugi rodzaj gwoździ walcowanych dzieli nie tylko wygląd, ale i sposób wykorzystania w budownictwie. Często spotykanym widokiem wśród gwoździ walcowanych może być również stożkowe poszerzenie średnicy trzpienia tuż przed łebkiem, co pozwala zabezpieczyć gwóźdź przed uszkodzeniem podczas wbijania młotkiem.

Jak rozpoznać gwoździe pierścieniowe?

Gwoździe pierścieniowe jako podgrupa gwoździ walcowanych również jest produkowana ze stalowego drutu najwyższej jakości. Posiadają głównie płaską główkę (może być również kratkowana). Trzpień jest walcowany, zaostrzony na drugim końcu. Ten rodzaj elementu nie posiada jednak całkiem gładkiej powierzchni trzpienia, widoczne są na nim charakterystyczne pierścienie, które formuje się w momencie walcowania. Pierścienie mogą pojawić się na całej długości gwoździa lub na jego fragmencie. Warto zwrócić uwagę na to, czy charakterystyczny wygląd pierścieni powstał w momencie walcowania, czy poprzez nacinanie powierzchni trzpienia. Jest to o tyle ważne, że nacięcia znacznie wpływają na funkcjonalność tego elementu. Mogą doprowadzać do uszkodzeń, a także zmniejszenia stabilności konstrukcji. Solidny sposób wykonania gwoździ pierścieniowych jest szczególnie istotny ze względu na ich wykorzystanie, dlatego też najczęściej wybiera się elementy posiadające powłokę ochronną (ocynk) ochraniającą stal przed korozją.

Zastosowanie gwoździ pierścieniowych


Gwoździe pierścieniowe są dostępne w niemal każdej ofercie sklepów budowlanych. Zapewniają solidne mocowanie dzięki swojej wyprofilowanej powłoce. Przy wbijaniu gwoździ pierścieniowych nie pojawiają się większe trudności, jego trwałość jest natomiast widoczna przy próbie wyciągnięcia tego elementu. Są przeznaczone głównie do konstrukcji drewnianych, gdzie karbowany trzpień gwoździa zahacza o włókna drewna, uniemożliwiając jego wyrwanie, tym samym rozdzielenie łączonych elementów. Użycie dobrej jakości gwoździ pierścieniowych zwiększa nośność konstrukcji nawet kilkukrotnie.
Zapewniana w ten sposób solidność jest wykorzystywana głównie podczas produkcji palet
i skrzyń drewnianych, jednak najczęściej gwoździe pierścieniowe spotyka się przy zbijaniu ogrodzeń, mebli czy podczas prac przy więźbach dachowych. Szczególnym rodzajem gwoździ walcowanych pierścieniowo są gwoździe ciesielskie, stosowane przy połączeniach kątowych . Gwoździe pierścieniowe można z powodzeniem wykorzystywać przy deskowaniu fasadowym i podłogowym, a także przy zamocowaniach sklejki, pod wylewki. Otrzymując tak doskonałą jakość mocowania, można by było spodziewać się wysokich kosztów, jednak użycie gwoździ pierścieniowych jest nie tylko dobrym rozwiązaniem ze względów solidności łączenia, ale też ceny. Nie jest ona stosunkowo wysoka, dlatego też gwoździe pierścieniowe są wykorzystywane w wielu branżach, gdzie ma się do czynienia
z konstrukcją drewnianą.

Jak wykorzystywać gwoździe pierścieniowe?

Podstawą jakiegokolwiek mocowania przy użyciu gwoździ bądź śrub zawsze jest dobór odpowiedniej długości i średnicy elementu. Większość popularnych rozmiarów gwoździ pierścieniowych jest dostępna na rynku, jednak można dopasować również te
o niestandardowych, rzadziej spotykanych rozmiarach. Wybór samej długości gwoździa
i jego średnicy jest podstawą, jednak również w tym momencie należy zwrócić uwagę na jakość wybieranych złączeń. Gwoździe pierścieniowe powinny spełniać obowiązkowe normy jakości. Jeśli będą wykorzystywane przy konstrukcjach narażonych na szkodliwe warunki atmosferyczne warto sięgnąć po gwoździe pierścieniowe poddane ocynkowaniu . Kolejnym krokiem jest odpowiednie umieszczenie elementu w miejscu i pozycji, a także wbicie gwoździa do momentu zlicowania się łba z podłożem. Aby uzyskać pożądany efekt
i wzmocnić solidność konstrukcji należy wykorzystać odpowiednią ilość gwoździ .

Rozmiary gwoździ pierścieniowych

Wystarczająca głębokość wbicia gwoździa to ośmiokrotność jego średnicy. Wykorzystywanie opisywanego powyżej stożkowego kształtu łba zapewnia dokładne przenoszenie siły, sprawia, że gwóźdź wypełnia cały otwór w złączu, zapobiegając poluzowaniom. Jest to szczególnie istotny czynnik w momencie pojawienia się obciążenia. Grubość warstwy ocynku może być dowolna, należy jednak pamiętać, że im wyższa, tym skuteczniej ochrania gwóźdź i całą konstrukcję. Minimalna grubość warstw cynku wynosi 7 μm .

 

Jesteś zainteresowany współpracą?

Zadzwoń i porozmawiaj z naszymi handlowcami!