Wkręty hartowane do metalu i drewna samowiercące

Wkręty to łączniki z gwintem. Niemalże wszystkie wkręty mają łeb z nacięciem. Nacięcie to występuje w różnych wariantach, jednak zdecydowanie najczęściej jest to nacięcie o kształcie krzyżowym. Gwinty wkrętów nie są sztywno określone, zależą od docelowego miejsca zastosowania. Główny podział wkrętów został utworzony na podstawie sposobu zastosowania. Wyróżniamy wkręty: do drewna, do metalu (określanie mianem blachowkrętów), a także wkręty do płyt kartonowo-gipsowych. Oczywiście, oprócz powyższych trzech kategorii, możemy mówić również o wkrętach specjalistycznych, wykorzystywanych w określonych gałęziach przemysłu.


Wkręty - zastosowanie i rodzaje

Wkręty stanowią jeden z najczęściej stosowanych sposobów łączenia materiałów i dziś trudno wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek prace. W znaczny sposób ułatwiają wszelkie prace, są bezpieczne i stosunkowo tanie. Należą do często kupowanych produktów w kategorii elementów łącznych. Przeznaczone są dla tzw. „złotych rączek“, majsterkowiczów oraz fachowców i profesjonalistów. Wykorzystuje się je zarówno podczas podstawowych prac budowlanych, takich jak skręcanie mebli, majsterkowanie oraz w większych przedsięwzięciach, np. budowa domów, wznoszenie wielkogabarytowe konstrukcje.

Do różnego rodzaju prac używa się specjalnie do tego dostosowanych typów wkrętów. Muszą być one dobrane odpowiednio, tak by mieć pewność, iż wykonane konstrukcje i prace będą trwałe i stabilne. Korzystanie z nieodpowiednio dobranych wkrętów może doprowadzić do usterek i wad montowanych rzeczy.

Wszystkie produkowane wkręty zbudowane są w bardzo podobny sposób.

Składają się z gwintowanego trzonu oraz główki z nacięciem. Poszczególne wkręty różnią się, ze względu na przeznaczone zastosowanie, kształtem i nacięciem oraz wymiarami, a mianowicie średnicą i długością. Wybierając wkręty należy określić jego wymiar (w mm), na podstawie długości mierzonej od końca gwintu do powierzchni materiału, w którą wkręt zostanie wkręcony oraz średnicę, która równa się średnicy zewnętrznej gwintu. Wkręty wykonane są z różnorodnych metali.

Podział Wkrętów

Wkręty dostępne są we wszystkich sklepach i marketach z akcesoriami budowlanymi. Wyróżnia się wiele rodzajów wkrętów i stanowią one szeroką gamę dostępnych produktów.

Wkręty dzieli się przede wszystkim ze względu na zastosowanie. Podstawową cechą, która pozwala klasyfikować wkręty jest właśnie ich przeznaczenie. To podstawa wyboru przy ich zakupie do konkretnych prac.

Standardowo wyróżnia się trzy rodzaje wkrętów, mianowicie:

  • wkręty do drewna,
  • wkręty do metalu,
  • wkręty do płyt gipsowo-kartonowych.

Wkrętów można użyć zatem do łączenia elementów drewnianych i drewnopochodnych, metalowych oraz do mocowania płyt gipsowo-kartonowych.

Jednocześnie na rynku znaleźć można także różnego rodzaju wkręty specjalistyczne.

PODZIAŁ WKRĘTÓW POD WZGLĘDEM ZASTOSOWANIA

Wkręty przeznaczone są do łączenia różnych materiałów.

  • Wkręty do drewna 

Wkręty te służą głównie do łączenia wszelkich powierzchni drewnianych, jednocześnie mogą zostać wykorzystywane do mocowania innych materiałów do drewna. Na rynku dostępnych jest wiele wkrętów różniących się typem gwintowania, łbem, końcówką i rozmiarami. Należy przy tym zaznaczyć, iż połączenie za pomocą wkrętów jest dużo trwalsze niż przy użyciu śrub lub gwoździ. Wkręty do drewna są dostępne w rozmiarach od 40 do 320 mm.

Wśród wkrętów do drewna wyszczególnia się wkręty zwykłe oraz wkręty samowiercące. Podczas stosowania wkrętów zwykłych konieczne jest wcześniejsze nawiercanie odpowiedniego otworu w drewnie. W przeciwieństwie do nich wkręty samowiercące posiadają szpic umożliwiający bezpośrednie wkręcenie do drewna.

  • Wkręty do metalu

Tego rodzaju wkręty charakteryzują się regularnym i walcowatym trzonem oraz niskim skokiem gwintu. Do najbardziej popularnych rodzajów wkrętów do metalu należą blachowkręty, które służą do łączenia z blachą. Wytwarzane są ze stali twardszej niż wspomniane wcześniej wkręty do drewna. Blachowkręty mają najczęściej średnicę do 7 mm. Przed użyciem wkrętu do blachy konieczne jest nawiercenie otworu o odpowiedniej średnicy, czyli mniejszej niż średnica wkrętu. Dostępne są również blachowkręty z tzw. końcówką samowiertną. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma potrzeby nawiercania wcześniej otworu.

  • Wkręty do płyt

Wkręty przeznaczone do łączenia płyt mają zarówno ostre zakończenie jak i trąbkowy łeb. Umożliwia to bardzo dobre zagłębie się wkrętu w płycie bez konieczności jej przebijania. W zależności od potrzeby łączenia płyt z drewnem lub ze stalą, wkręty te mogą różnić się skokiem gwintu. Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych mogą mieć albo końcówkę samowiercącą albo ostre zakończenie.

Warto pamiętać, iż dobrze dobrane i dostosowane do typu konstrukcji wkręty, dają gwarancję trwałego połączenia ze sobą elementów oraz w dużej mierze przyczyniają się do ostatecznego wyglądu montowanej rzeczy.