Gwoździe papowe

Gwoździe papowe
norma

Materiał: stal,
Powłoka: czarne, ocynk
Zakres: od 2.5x20 mm do 4.0x40 mm

Opis produktu

Gwoździe papowe – zastosowanie i specyfikacja

W branży budowlanej dużą popularnością cieszą się gwoździe papowe, przystosowane do prac dekarskich. Z powodzeniem wykorzystuje się je w innych branżach, dla przykładu do produkcji mebli. Ich charakterystyczny szerszy łeb zapewnia trwalsze mocowanie
i estetyczny wygląd.

Czym wyróżniają się gwoździe papowe?

W szerokiej grupie gwoździ budowlanych na szczególną uwagę zasługują gwoździe papowe, niezastąpione w pracach dekarskich, będące jednym z przykładów rozwiązania mocującego. Na tle innych gwoździ wyróżniają się przede wszystkim płaskim, a przy tym znacznie szerszym od innych kształtem łba. Jego średnica jest około trzy razy większa od średnicy trzpienia gwoździa. Za specyficznym wyglądem gwoździ papowych kryje się szczególne zastosowanie. Dzięki takiemu kształtowi łba gwoździa przymocowywany materiał mocno trzyma się podłoża i nie przesuwa się. Większe różnice pojawiają się w przypadku trzpienia gwoździ papowych. W zależności od zastosowania trzpień gwoździa może być dłuższy lub krótszy.

Rodzaje gwoździ papowych

Dostosowanie gwoździ do szczególnej sytuacji mocowania elementów ma wpływ na niewielką kwalifikację produktu. Dostępne na rynku gwoździe papowe są dostępne z powłoką ochronną i bez niej. Adekwatnie do przypadku gwoździ budowlanych pierwsza grupa jest zalecana w przypadku narażenia konstrukcji, tym samym gwoździ na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Gwoździe papowe bez powłoki ochronnej są wykorzystywane w pracach wewnętrznych, ze względu na to, że stal jest podatna na korozję. Oczywiście taki rodzaj łącznika jest tańszy, z powodzeniem wykorzystuje się go do produkcji mebli, a także przy mocowaniu płyt MDF. Ocynkowane gwoździe papowe przez swoją wytrzymałość, odporność na korozję i estetyczny wygląd są niezastąpione w pracach dekarskich i blacharskich. W celu zapewnienia jeszcze większej trwałości, w przypadku prac dekarskich wykorzystuje się gwoździe papowe o trzonie z gwintem. Takie niewielkie zabezpieczenie w przypadku doboru innego typu gwoździ skuteczniej zabezpiecza dach w obszarach wietrznych. Oczywiście biorąc pod uwagę rodzaj gwoździ papowych ze względu na rodzaj trzonu, dużo powszechniejszym wariantem są gwoździe o gładkiej powierzchni pręta, o okrągłym przekroju. Ostatni rodzaj dostępnych na rynku gwoździ papowych to te z podkładką lub bez. W celu solidniejszego mocowania dużo częściej wybiera się pierwszą opcję, ponieważ obecność podkładki nie tylko zapewnia lepszy docisk, ale również zapobiega uszkodzeniu materiału w momencie montażu elementu .

Gwoździe papowe – nie tylko dla dekarza

Jak już wiadomo, wspominając o gwoździach papowych warto jeszcze raz zaznaczyć, że są one wykorzystywane przede wszystkim do prac dekarskich. Występująca w ich nazwie papa izolacyjna zostaje przytwierdzona z pomocą tego specjalnego rodzaju gwoździ do dachu. W ten sposób izoluje dach, jednocześnie wzmacniając jego konstrukcje poprzez rozkładanie obciążeń. Gwoździe papowe dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba połączenia cienkich elementów wykonanych z blachy . Gwoździe papowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane przy tworzeniu mebli, a także jako zamiennik gwoździ tapicerskich. Ich kształt nieznacznie od siebie odbiega, przez charakterystyczny wypukły łebek gwoździ wykorzystywanych w pracach tapicerskich . Można je również spotkać przy łączeniu płyt MDF i płyt pilśniowych. Gwoździe papowe są jednak głównie przystosowane do mocowania miękkich materiałów dachowych, nie tylko papy, ale i onduliny, bitumu, czy miękkich dachówek do drewnianej listwy. Chociaż gwoździe papowe nie nadają się do prac typowo wykończeniowych, są niezastąpione przy łączeniu materiałów o niskiej gęstości i grubości.

Rozmiary i montaż gwoździ papowych

Wybór rozmiaru gwoździ papowych jest zależny od preferencji i potrzeb. Największą uwagę warto zwrócić na wielość średnicy pręta. Zły dobór nie będzie stanowił problemu podczas przymocowywania miękkiego dachu, jednak trudności mogą się pojawić w momencie wbijania gwoździa papowego do drewnianej listwy. Zbyt cienki trzon może się giąć lub całkowicie zniszczyć podczas montażu, a to znacznie wpłynie na uszkodzenie pokrycia dachowego i wiąże się z dodatkowymi kosztami .. Najpowszechniejsze w wykorzystywaniu są gwoździe papowe o długości 25mm do 30mm (średnica główki od 7 do 10 mm). Wybór konkretnego typu jest już zależny od preferencji oraz potrzeb. Wykonawca zawsze dobiera rozwiązania w taki sposób, aby uzyskać pożądany rezultat montażowy. Nie wyklucza się wykorzystywania wariantów mniejszych rozmiarowo, zależnych od sytuacji i wymaganego efektu montażowego .

Jesteś zainteresowany współpracą?

Zadzwoń i porozmawiaj z naszymi handlowcami!