Gwoździe budowlane

Gwoździe budowlane
norma

Materiał: stal,
Powłoka: czarne, ocynk
Zakres: od 2.0x40mm do 8.0x300 mm

Opis produktu

Jak dobrać gwoździe budowlane?

Gwoździe budowlane to najliczniejsza i najczęściej wykorzystywana grupa gwoździ. Wśród nich łatwo spotkać: gwoździe papowe, zawiasowe, sufitowe, narożnikowe, z trzpieniem okrągłym lub kwadratowym, a także gwoździe walcowane. Różnorodność gwoździ budowlanych jest skutkiem ich specjalistycznego wykorzystania.

 

Odpowiednie gwoździe na budowę

Forma gwoździa jest znana ludzkości od wieków, a jej podstawowe zastosowanie nie uległo zmianie. Gwoździe pozwalają łączyć ze sobą elementy w sposób prosty i trwały. Chociaż jego charakterystyczny kształt rzadko odbiega od znanego wyglądu, na rynku ten niewielki, ale potrzebny element występuje w wielu różnorodnych odmianach. Każda z nich jest przystosowana do rodzaju łączonych elementów, poszczególne odmiany pozwalają uzyskać większą trwałość łączenia. W celu doboru gwoździ, które będą najkorzystniejsze, zwraca się uwagę na rodzaj powłoki i materiał, ostrze, kształt łba, przekrój trzpienia. Można wyszczególnić sześć podstawowych grup gwoździ (bednarskie, szewskie, stolarskie i ogólnego przeznaczenia, ochronne i przystosowane do przymocowania okuć, specjalne), ale najliczniejszą grupą są powszechnie znane gwoździe budowlane. Ich nazwa jest adekwatna do wykorzystywania, ponieważ są to gwoździe najczęściej wykorzystywane podczas gruntowego remontu, budowy, a nawet dekoracji wnętrz. Są często spotykane w zastosowaniu, ponieważ nadają się również do niewielkich napraw. Na tym nie kończy się szerokie zastosowanie tej grupy gwoździ, okażą się niezbędne także podczas produkcji mebli, różnych konstrukcji drewnianych, a także palet. Niezależnie od formy, każdy gwóźdź składa się z metalowego trzpienia (najczęściej jest to stalowy drut), który po jednej stronie jest ostro zakończony, a na drugiej znajduje się tzw. łebek. Gwoździe budowlane to przede wszystkim gwoździe standardowe okrągłe lub kwadratowe, które występują w długości od 40 do nawet 300 mm i średnicy od 2 do 8 mm. Do tej licznej grupy zalicza się również gwoździe papowe, zawiasowe, sufitowe, narożnikowe, z trzpieniem okrągłym lub kwadratowym. Mniej znane, jednak spotykane odmiany to gwoździe walcowane z główką (mogą być hartowane), a także paletowe, kwadratowe - skręcane.

 

Kryteria doboru gwoździ budowlanych

Wykorzystując gwoździe do prac budowlanych, należy mieć na uwadze wiele czynników, jednak najbardziej podstawową jest trwałość ostatecznej konstrukcji. Sytuacje bardziej wymagające wymuszają użycie gwoździ przystosowanych do odpowiedniego przypadku. Spośród kryteriów, które w takiej sytuacji mają znaczenie warto wyróżnić:

1.      Przekrój gwoździa

2.      Kształt łebka gwoździa

3.      Rodzaj trzpienia

4.      Miejsce zastosowania gwoździa

 

Najczęściej spotyka się gwoździe o okrągłym przekroju. Są wykorzystywane przy niewielkich, domowych naprawach. Gwoździe o kwadratowym przekroju trzpienia swój kształt zawdzięczają potrzebie dążenia do większej wytrzymałości i stabilności wykonanych połączeń. Ich specyficzny przekrój zapewnia większą siłę zamocowania. Zastosowanie gwoździ można również łatwo rozpoznać przez kształt łebka. W przypadku gwoździ budowlanych łebek prawie zawsze jest płaski. Wypukłe łebki są cechą gwoździ tapicerskich, przez co można je łatwo odróżnić od innych grup. Łebek gwoździa jest szczególnie istotny, gdy zwróci się uwagę na szczególny ich rodzaj — gwoździe papowe (należące do grupy gwoździ budowlanych), wykorzystywane przy pracach dekarskich. Posiadają charakterystyczny łebek o trzykrotnie większej średnicy łebka od średnicy trzpienia gwoździa. Kolejną cechą charakterystyczną pojawiającą się w przypadku niektórych gwoździ budowlanych jest ich łebek pokryty materiałem antypoślizgowym. Ten sposób zapewnia skuteczniejszą pracę w momencie łączenia elementów. Stożkowate poszerzenie łebka u nasady to charakterystyczny widok u gwoździ walcowanych, pozwalający wpasowanie się gwoździ w otwór i zmniejszenie ryzyka jego poruszania się w momencie montowania.

 

Gwoździe budowlane walcowane

Najczęściej spotykane gwoździe budowlane posiadają gładki trzpień o wspomnianym wcześniej okrągłym przekroju, jednak można spotkać się z gwoździami walcowanymi (spiralnie lub pierścieniowo). W tym szczególnym przypadku ten rodzaj gwoździa posiada poziome karby, wpływające na opór, jaki występuje w przypadku wyrywania. Wykorzystywanie gwoździ walcowych zapewnia większą nośność konstrukcji i stosuje się je w przypadku chęci uzyskania najwyższej wytrzymałości i stabilności (np. przy produkcji palet). Gwoździe walcowane spiralnie są stosowane w miejscach zagięcia konstrukcji. Inne charakterystyczne rodzaje gwoździ budowlanych o specyficznym kształcie haka lub braku główki zawdzięczają swój wygląd miejscu zastosowania np. gwoździe narożnikowe, zawiasowe, sufitowe.

 

Czarne gwoździe budowlane a ocynk

Podczas wyboru gwoździ budowlanych należy również zwrócić uwagę na to, czy prace będą wewnętrzne, czy zewnętrzne. Wśród wielu wymagań, jakie posiadają użytkownicy i odmienne przypadki zastosowania oczekuje się, że wykorzystywane gwoździe będą odporne na działanie warunków zewnętrznych (warunków pogodowych). Gwoździe czarne, to tzw. gołe gwoździe, przeznaczone do prac wewnętrznych, ponieważ nie posiadają powłoki zabezpieczającej przed działaniem szkodliwych czynników. Gwoździe o najczęściej srebrnym kolorze, to gwoździe ocynkowane, stosowane do łączenia konstrukcji zewnętrznych. Powłoka cynku ma za zadanie zabezpieczyć gwóźdź, przy czym również trwałość całej konstrukcji, przed rdzą, wilgocią, wysokimi i niskimi temperaturami, a nawet samym kontaktem z powietrzem. Na postępowanie zjawiska korozji gwoździ wpływa również obecność piasku, pyłu, kurzu, pary wodnej. Ocynk nie jest jedynym sposobem zabezpieczenia gwoździ. Dostępne na rynku gwoździe budowlane posiadają powłoki ochronne niemetaliczne i metaliczne. W pierwszej grupie gwoździe powlekane są farbami, emaliami lub lakierami specjalnie przeznaczone do tego celu. Jednak najczęściej stosuje się metaliczne powłoki ochronne z cynku lub chromu, ponieważ są to metale wyższej aktywności niż żelazo. Niezależnie od rodzaju powłoki szczególnie ważna jest jej szczelność, ponieważ nieszczelna powłoka ochronna, zamiast zapobiegać korozji może nawet przyspieszyć jej proces.

 

Powstanie gwoździ ocynkowanych

Chociaż gwoździe ocynkowane najczęściej utożsamia się z ich srebrną barwą, niekoniecznie muszą być dostępne na rynku tylko w tym kolorze. Różnice mogą polegać na sposobie metody cynkowania. Wśród znanych sposobów wyróżnia się:

·         Cynkowanie galwaniczne – elektroniczne. Do nałożenia ochronnej powłoki cynku wykorzystuje się napięcie elektryczne, przy czym ma najczęściej kolor srebrny, żółty lub czarny. Chociaż jest to najbardziej ekonomiczna metoda, odradza się ją w przypadku stałego kontaktu gwoździ z wilgocią.

·         Cynkowanie ogniowe – polega na zanurzeniu gwoździ w ciekłym cynku. Metoda cynkowania ogniowego może być nisko lub wysokotemperaturowa. W przypadku drugiego sposobu warstwa ochronna jest znacznie grubsza, co zapewnia skuteczniejsze zabezpieczenie gwoździ przed wilgocią.

·         Cynkowanie mechaniczne płatkowe — jedna z mniej znanych metod cynkowania. Wykorzystuje się w niej płytki cynku, aluminium i chromiany. Powłoka jest nakładana natryskowo lub poprzez zanurzenie.

·         Cynkowanie chemiczne lamelarne — polega na zanurzeniu gwoździ w „lakierze” z płatkami aluminium i cynku, przez co wchodzi on w reakcje z jego powierzchnią. Następnie element jest uszczelniany, przy czym można wybrać dowolne zabarwienie powłoki.

Grubość powłoki jest mierzona w mikrometrach i ma znaczący wpływ na wytrzymałość gwoździ budowlanych w zależności od stopnia występowania niekorzystnych warunków. Od 3 do 5 mikrometrów powłoka nie chroni w pełni przed ścieraniem, pyłem, piaskiem czy parą wodną. Również nie jest zalecana przy stałym kontakcie gwoździ z wilgocią. W umiarkowanych warunkach, w których styczność z czynnikami niesprzyjającymi występuje, ale jest sporadyczna, zaleca się 8 mikrometrową grubość powłoki. Jeśli gwoździe będą wykorzystywane do konstrukcji narażonych np. na deszcz, wtedy większą pewność zapewnia od 12 do 15 mikrometrowa powłoka. Do najcięższych warunków wykorzystuje się gwoździe o powłoce 25 mikrometrów i większych, wykorzystywanych przede wszystkim w branży budowlanej.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Zadzwoń i porozmawiaj z naszymi handlowcami!